Ma írtam egy bejegyzést arról, hogy milyen embert próbáló feladat elé állította a bíróságot a törvényhozó a legutóbbi médiatörvény-módosítás "Lex Klubrádió"-nak elnevezett passzusai miatt.
Ezek lehetetlen helyzetbe hozták a bíróságot: úgy kell ítélkeznie egy ügyben, hogy közben a jogi alapul szolgáló törvényt többször is megváltoztatták, legutóbb azokat az átmeneti rendelkezéseket is törölve belőle, amelyek alapján a régi törvény szerint megnyert frekvenciát az új törvény szerinti szerződéssel lehetett volna használni.
Úgy tűnik, a bíróságot nem ejtették fejre: a maga módján kifarolt a zsákutcából, amelybe a törvényhozás juttatta.
Az előbb megérkezett ugyanis a hír: a Fővárosi Ítélőtábla nem hozott az ügyben ítéletet, hanem végzésével az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasította.
Végzésében a másodfokú bíróság megalapozottnak találta az elsőfokú bíróság szerződést létrehozó döntését, csak azt kifogásolta, hogy az elsőfokú bíróság nem helyesen indokolta, hogy miért a Ptk. szerint hozta létre a szerződést a Klubrádió és a Médiatanács között. Szerinte a Polgári törvénykönyv helyett médiatörvényt kellett volna alkalmazni a szerződéskötésre, melynek alapján hatósági szerződés kötésére lehet kötelezni a médiahatóságot.
Frissítés:
Arató Andrással beszéltem telefonon, aki a következőket mondta el:
"Az Ítélőtábla az első fokú bíróságot csak egy nagyon szűk körben utasította új tárgyalásra, abban a körben, hogy az ítélet indokolása nem volt megfelelő.
A végzés szóbeli indokolása szerint a Médiatanácsnak – de már az ORTT-nek is – a szerződéskötési kötelezettsége állt fenn a frekvenciapályázat nyertesével szemben. A bíróság megállapította, hogy a Klubrádió jogszerű kísérletet tett akkor, amikor egy szerződés-tervezet nyújtott be, melyben részletezte, hogy hogyan szüntetné meg a sugárzását a 95,3 MHz-en, és miként kezdené meg az új frekvencián. A Klubrádiónak ez a lépése megfelelt a jogszabályoknak, ezzel kapcsolatban a bíróság azt is kimondta, hogy lehet egyidejűleg két frekvenciára is szerződése valakinek, mert ez nem összeférhetetlen. Ami összeférhetetlen, az az, ha mindkét frekvencián sugároz is. Ezzel a bíróság megerősítette, hogy elfogadható a Klubrádiónak az a kötelezettségvállalása, hogy azt megelőzően szünteti meg jelenlegi frekvenciáján az adást, mielőtt az új frekvencián azt megkezdené. A 45 napos szerződéskötési határidőből való kicsúszás tehát a Médiatanács hibájából, annak érdekkörében történt meg, azért a Klubrádió nem hibáztatható."
Ha ezen kívül még tartalmaz újdonságot, az írásba foglalt végzés pontos tartalma alapján visszatérek az ügyre.