A médiamunkások, de különösen a színészek – főleg, ha szabadon úsznak – a világ leggyámoltalanabb lényei. Habár színház számukra (is) az egész világ, tudják jól, hogy a közértben hiába zengik profi módon artikulált hangon: „Még két krinolint ide, nagysád!”, művészi teljesítményük véget ér a kasszánál: ott bizony forintban kell fizetni.
Aprópénzre váltják hát tehetségüket: a színpad mellett/helyett szinkron, alámondás is szóba jöhet, sőt, vannak idők, mikor csak ebből futja az életre.
Ilyen esetben nagyon is kapósak a magyar média-multi, a teljes közszolgálati médiát működtető Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap kínálta szerződéses lehetőségek.
Az MTVA-ban azonban – amely a világon egyedülálló képződmény, mondhatni: fából vaskarika, ugyanis pénzügyi- és vagyonkezelő alap létére törvényi felhatalmazással gazdálkodó szervezetként működik – emberére akad a szegény médiamunkás. Az MTVA valódi, kemény piaci szereplő. Ennek – mint adófizető állampolgárok – akár örülhetnénk is, hiszen közpénzekből gazdálkodik. Lám, alig négy-öt hónap után leállították a napi 5,9 millió forintba kerülő sorozat forgatását is. Tudnak ott vigyázni a pénzre.
Annyira, hogy amikor szegény médiamunkás a kényszervállalkozása útján az áhított szerződésessel aláírás-közelbe kerül, rezignáltan kénytelen tudomásul venni, hogy csak 45 nap után fizet neki az MTVA. Ez is bő 45 nap persze, mert miután a nevét-arcát-hangját adta, meg kell várnia, hogy ezt a teljesítményét igazolják (nincs rá határidő, hogy mennyi idő alatt), aztán lehet csak leadni a számlát. Mondjuk ez másutt is így van, ne is akadékoskodjunk.
Az a klauzula azonban, amelyet a fizetést illetően tartalmaz a az MTVA által alkalmazott szerződés 10.2 pontja, egyenesen vérlázító.
„A Megbízott tudomásul veszi, hogy a fizetési határidő lejártát (esedékességét) követő 45 napi időtartamra nem jogosult késedelemből eredő jogkövetkezmény érvényesítésére. A 45 napot meghaladó fizetési késedelem esetén a Megbízott az esedékességtől számított 46. naptól számított időszakra a jogszabályban meghatározott mértékű késedelmi kamatot érvényesíthet.”
Mi van? Nem elég 45 nap (másfél hónap) arra, hogy a végzett munka ellenértékét, a szellemi termék jogdíját az MTVA kifizesse? És ha nem elég, akkor további 45 nap (újabb másfél hónap) rendelkezésére áll még ahhoz, hogy jogkövetkezmények nélkül fizethessen? Három hónapon át hitelezzen kamatmentesen a médiamunkás a nagyhatalmú Alapnak?
Sőt, a boldogtalan ezalatt a saját pénzéből megelőlegezve fizesse be a meg nem kapott pénz után az áfát, köfát, tufát, mindenféle létező közterhet?
Engedtessék meg egy kis tiszteletteljes demagógia: ha már ennyire ügyel a közpénzekre az MTVA, ugye a saját dolgozói, sőt, a közmédiumok vezetői is csak 90 napos késéssel kapják meg jól megérdemelt juttatásaikat?