Február közepén két napos konferencián tárgyalta meg Bécsben az EBESZ 57 tagállama az internet szabadságával kapcsolatos kérdéseket. Az Internet 2013 című konferencia kiváló alkalmat adott a résztvevők álláspontjának mélyebb megismerésére, a véleménynyilvánítás szabadsága virtuális térben felmerülő speciális gondjainak feltárására.
A két nap alatt a szekciókban szó esett többek között a szabad véleménynyilvánítás jogáról és felelősségéről, kommentekről, kisebbségek ábrázolásáról, gyűlöletbeszédről, blokkolási és szűrési technikákról, a szociális média sajátosságairól, internetes önszabályozásról.
A konferenciát plenáris ülés zárta, ahol az egyes országok delegáltjai hozzászóltak, tanulságokat szűrtek le, rögzítették álláspontjukat. A szövegek nagy része persze álságos volt, néhol a szoft vagy kissé erőteljesebb autoriter berendezkedés torzképe is kivillant a szóvirágok köpenye alól. Aki nem ismeri a tényeket, megnyugodva dőlhetett hátra a delegáltak által festett kép láttán. Valójában csak azok az országok mertek a felmerülő problémákkal őszintén szembenézni, amelyekben kiemelkedően jó az internetes sajtó- és véleménynyilvánítási szabadság helyzete.
Nem nagyon vártam többet a magyar felszólalótól sem, mint némi rizsát az ország elkötelezettségéről az internet szabadsága terén – nem került volna sokba, megígérjük, oszt előbb-utóbb valami lesz.
Nem számoltam azonban azzal, hogy Magyarországot a nemzet (volt) bloggere, maga Kumin Ferenc képviseli, aki nem elégszik meg azzal, hogy egy szebb jövőről vizionáljon. Nem, mert ő úgy látja, hogy ez a szebb jövő már meg is érkezett hozzánk, ez a magyar jelen, minden internetes világok legjobbika.
Meghatott hangon számolt be Kumin a plenáris ülésen[1] arról, hogy Magyarországon zavartalanul teljes az internet szabadsága, és ez őt határtalan boldogsággal tölti el.
Happiness! Mi más jutna eszünkbe a magyar internetes médiahelyzetről, mint ez a szó: happiness!
Nincs itt semmi gond kérem, haladjunk tovább. Nem érdekes, hogy közismert politikusok jelentik fel a névtelen kommentelőket, nem érdekes, hogy el is indul a nyomozás, nem érdekes, hogy a rendőrség titokzatos módon hozzájut a kommentelőnek a szerkesztőség által ki nem adott adataihoz, nem érdekes, hogy idén júliustól hatályba lép az új Btk. és ettől kezdve hasonló esetekben akár az egész weboldalt előbb ideiglenesen hozzáférhetetlenné tehetik pusztán a megindult nyomozás alapján, később aztán véglegesen is, nem érdekes, hogy nincs meghatározva, milyen körre terjedhet ki, milyen szintig érhet el a hatóság a blokkolással… Don’t worry, be happy!
Így aztán mindenki boldog. Boldog a blogger, boldog a kommentelő, boldog a szerkesztőség, boldog a rendőrség, boldogok a lelki szegények…
Boldog Kumin.
[1] Felszólalás 0:42:35-től