Egyszer már próbáltam pedzegetni, hogy miként hozott az új médiatörvény örökös tisztséget a Médiatanács elnökének és tagjainak. A médiatörvény ezen sajátos megoldása az ombudsmannak is szemet szúrt a minap, és az Alkotmánybírósághoz fordult a vonatkozó szabályok megsemmisítését indítványozva.
Az egy hete benyújtott, a médiatörvények módosítását célzó törvényjavaslathoz benyújtott számos módosító javaslat egyike úgy tűnt, mintha megszívlelné a kritikákat, és végre megnyugtató módon rendezné az ügyet.
Hát – nem. Nagyon nem.
Menczer Erzsébetnek a feltehetően
az érintett más tollából származó
28. sorszámú kapcsolódó módosító javaslata – mely szerepel a Kormány által támogatott javaslatok között, május 18-án ezért valószínűleg igennel szavaznak rá a kormánypárti képviselők – csak részben orvosolná a médiatanácsi elnökválasztás anomáliáit.
Nem változtatna ugyanis azon a rendelkezésen, hogy a mindenkori miniszterelnök a 9 éves ciklusa lejárta után kinevezhetne ugyan új elnököt a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) élére, de ha ezt az új hatósági elnököt (aki továbbra is egyedüli jelöltként indulhat csak) nem választják meg a Médiatanács elnökének, akkor a korábbi médiatanácsi elnök egyidejűleg ugyancsak lejáró tisztsége nem szűnne meg, hanem mindaddig tartana, amíg nem sikerül helyette új médiatanácsi elnököt választani.
Sőt, bevezetne a javaslat egy olyan kisegítő szabályt is, hogy ha 30 napon belül a miniszterelnök által kinevezett új NMHH elnököt nem választják meg a Médiatanács elnökének, akkor a megbízatása (mármint a kinevezett NMHH elnök megbízatása) megszűnik.
Ez hétköznapi nyelvre lefordítva annyit jelentene, hogy ha 2019-ben az akkori kormánypártok nem biztosítanának a szavazáshoz kétharmados többséget, és a miniszterelnök valaki mást szeretne látni – megbízatása kilenc évének lejárta után – Szalai Annamária helyett hatósági elnökként az NMHH élén, ezt csak ideig-óráig tartóan tehetné meg. A parlamenti egyharmad könnyedén megakadályozhatná továbbra is a hatósági elnök médiatanácsi elnökké választását, megszüntetve ezzel egyben hatósági elnöki megbízatását is, egyidejűleg hivatalban tartva Szalai Annamáriát a Médiatanács örökös elnökeként.
Hiába módosítaná a kapcsolódó módosító javaslat egyes részeiben a Szabó Máté által kifogásolt ominózus
Mttv. 216.§ (8) bekezdését illetve más kapcsolódó szabályokat, az ördögi kört nem törné meg, sőt, belevonná abba új anomáliaként a teljes média- és hírközlési területért felelős hatóság elnöke kinevezésének-megbízatása megszűnésének meddő köreit is.
Szerintem az ombudsman nem egészen erre a megoldásra gondolt, amikor indítványát megírta.
Update: a módosító javaslatot az Országgyűlés 2012. május 18-án 283 "igen" szavazattal 49 "nem" ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.