Ez valami egészen új szokás errefelé. Korábban is megénekeltem már, milyen az, ha a törvényi szabályozás tárgya a szabályozás alanyának képzeli magát, és ebbéli minőségében miként tartja feladatának a szabályozás védelmezését.
Újabb szép példája is akadt azonban a hatóság levelezésének.
A napokban történt, hogy Ulrike Lunacek osztrák európai parlamenti képviselő jogorvoslattal élt a bíróság felé egy hatósági döntés ellen, mely „illetékesség hiányában” elutasította panaszát.
Az osztrák politikus az Echo TV február 10-ei Korrektúra című műsorában elhangzott kijelentések miatt fordult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsához. A kérelemben idézett szövegrészlet szerint Bayer Zsolt újságíró "agyament, ótvar, hazug idiótának" nevezte Ulrike Lunaceket a Békemenetről az Európai Parlamentben tett kijelentései miatt.
A képviselő az MTI-hez is eljuttatta a hatósági döntést és a jogorvoslati kérelmet, így lett ebből hír. Az MTI közleménye tartalmazza a képviselő érveit, majd korrekt módon a hatóság indokait is közli.
Azt gondolnánk, hogy az érdeklődő közönségnek ennyi elég, elégedetten hátradőlve várja, hogy mit dönt a bíróság. A téteket megtették, ki a pirosra, ki a feketére – rien ne va plus.
A Médiatanács azonban nem így gondolta. Ahelyett, hogy azt mondta volna: kérem szépen, mi meghoztuk a határozatunkat, az ügyfél jogorvoslattal élt, innentől a bíróság dönt, további téteket halmozott az asztalra. Közleményt adott ki, melyben burkoltan hazugnak nevezi Ulrike Lunaceket.
"A médiatanács határozottan visszautasítja Ulrike Lunacek európai parlamenti képviselő kijelentését, amely szerint a hatóság jogsértést követett volna el azzal, hogy nem indokolta érdemben döntését. A képviselőasszony állításával szemben az igazság az, hogy a médiatanács minden eljárási és egyéb kötelezettségének eleget tett" - tudatta a hatóság az MTI-vel.
Mi jöhet még? Lunacek válasza, melyben visszautasítja, hogy hazugnak nevezték, a Médiatanács újabb közleménye, melyben cáfolja Lunaceket…
Mégis, hol szerepel a Médiatanács munkaköri leírásában, hogy folyamatban lévő bírósági ügyben nyílt levélváltásba bonyolódjon az ügyfeleivel?
A mai nap híre az is, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium levelet írt, amelyben átvette az Economist szerkesztését, sőt, a „helyes” cikkek megírásának feladatát is.
Itt már mindenki levelező tagozaton végzett?[1]
[1] Itt kérek elnézést azoktól, akik levelező úton végezték tanulmányaikat. Nem arra gondoltam, hogy ez a módszer ne lenne azonos értékű a nappali tagozatéval, csupán nem tudtam ellenállni a kísértésnek, hogy ezt a szóviccet elsüssem.